Subordinate Bodies

LODGE OF PERFECTION

Floyd E. Edmondson, 32° KCCH Venerable Master
Richard H. Hoibraten, 32° Senior Warden
Michael H. Wilson, 32° KCCH Junior Warden
James Russell Hazelwood, 32° KCCH Orator
Dana E. Schwarz, 33° Treasurer
Ross Laver, 33° Secretary
Tom Bruce, 32° KCCH Almoner
Robert Donald Wing, 32° KCCH Prelate
Hans A. Wilson, 32° Master of Ceremonies
Victor Marshal, 32° Expert
Bobby D. Head, 32° Assistant Expert
Edgar Michael Land, 33° Captain of the Host
Jeff Self, 32° Tyler
 

ROSE CROIX

Gregory B. Foster, 32° KCCH Wise Master
Eulan Wheeler, 32° Senior Warden
Jan M. Giddens, 32° KCCH Junior Warden
Edward V. Massaro, 32° Orator
Dana E. Schwarz, 33° Treasurer
Ross M. Laver, 33º Secretary
Tom Bruce, 32° KCCH Almoner
James E Jennings Jr, 32° KCCH Master of Ceremonies
Daniel Patten Bennett, 32° KCCH Expert
Raymond C. Gray, 32° KCCH Assistant Expert
Walter D. Waddell, Jr., 32° KCCH Standard Bearer
John C. Ramm, 32° Guardian of the Temple
Timothy O’Neil Cooper, 32° Tyler
 

COUNCIL OF KADOSH

Lloyd J. Leinbaugh, 33° Preceptor
Homer C. Cowart, 32° 1st Sub-Preceptor
Hugh T Crawford, 32° KCCH 2nd Sub-Preceptor
Rick Conn, 32º KCCH Chancellor
Mark Bradley, 32° KCCH Orator
Dana E. Schwarz, 33° Treasurer
Ross M. Laver, 33º Secretary
Tom Bruce, 32º KCCH Almoner
Henry D. Clay, 32° Marshal of Ceremonies
Carl Gamel, 32° KCCH Turcopillier
Lloyd R. Lane, 32° Draper
Leon Lewis, 32° 1st Deacon
William Slater Vincent, 32° 2nd Deacon
Cabot M. Rohrer, 32° Bearer of the Beauseant
Alessandro Vasconcelos Silva, 32° KCCH Bearer of the White Standard
Michael H. Sampsell, 32° Bearer of the Black Standard
Franklin Keith Hales, 32° KCCH Lieutenant of the Guard
Charlie Warren Phelps, 32° Sentinel
 

CONSISTORY

David Llewellyn, 32° Venerable Master of Kadosh
Ryan C. Nealey, 32° KCCH Prior
Craig Barnes, 32° Preceptor
James T. House, 32° KCCH Chancellor
Robert Gordon, 32° Minister of State
Dana E. Schwarz, 33° Treasurer
Ross Laver, 33° Secretary
Tom Bruce, 32° KCCH Almoner
Tim P. Kelly, 32° Prelate
Daniel R. Brimmer III, 32° Marshal of Ceremonies
James C. Newsome, Jr., 32° KCCH Expert
Anthony Lawshee, 32° Assistant Expert
John Hugh Brown, 32°  Captain of the Guard
Abdulrafiu Adebowale Kokumo, 32° Tyler
 

KNIGHTS COMMANDER OF THE COURT OF HONOUR

William E Dickert, 32º KCCH Commander
Hugh T. Crawford, 32° KCCH Lt. Commander
Albert A. Cass, 32° KCCH Secretary
Lanier Dasher, 32° KCCH Treasurer
Ryan C. Nealey, 32° KCCH KCCH Chaplain
 

SCOTTISH RITE GUARD

Chad Elkins, 32° Commander
Odmir Aguiar, 32° Lt. Commander
William Slater Vincent, 32° Adjutant
Judd Wolfe, 32° Captain of the Guard
Sam Graiser, 32° Quartermaster
Joe R. Bush, 32° Chaplain
 

KNIGHTS of SAINT ANDREW

Victor McKelvey, 32° Knight Commander
Bobby Gordon, 32° Knight Warder
Richard Hoibraten, 32° Knight Captain
Judd Wolfe, 32° Knight Secretary/Treasurer
Tim Henry, 32° KCCH Knight Chaplain
 Odmir Aguiar, 32° Knight Marshall
 Bob Head, 32° Knight Sentinel